فايده بردن انتخابات ریاست جمهوری داعش در افغانستان

فايده بردن: انتخابات ریاست جمهوری داعش در افغانستان دونالد ترامپ افغانستان پیروزی امریکا کاتولیک مکزیک مسیحی دیوار تصویر

گت بلاگز اخبار اجتماعی هدر رفت٣ميليارد دلارآب , هشدار

در جامعه صنعتی و مدرن امروز یکی از مسائلی که بسیار تامل برانگیز است ایجاد و تولید «ضایعات و پسماند» بخش کشاورزی است که میزان آن نیز قابل ملاحظه و غیرقابل گذشت

هدر رفت٣ميليارد دلارآب , هشدار

هشدار؛ هدر رفت٣ميليارد دلارآب

عبارات مهم : بازار

در جامعه صنعتی و مدرن امروز یکی از مسائلی که بسیار تامل برانگیز است ایجاد و تولید «ضایعات و پسماند» بخش کشاورزی است که میزان آن نیز قابل ملاحظه و غیرقابل گذشت هست. به طوری که آخرین بررسی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب راجع به ارزش اقتصادی آب از دست رفته ناشی از ضایعات محصولات کشاورزی، از هدررفت هر سال سه میلیارد دلار آب از این طریق حکایت دارد.

هدر رفت٣ميليارد دلارآب , هشدار

که در صورت توجه صحیح، مدیریت و بهره وری درست عوامل تولید آن و همچنین تاثیرات این معضل جهانی، منافع زیادی به جامعه تولید کنندگان بخش کشاورزی در سراسر دنیا برخواهد گشت.

به رغم تلاش در جهت رشد تولید در بخش کشاورزی، روند ایجاد و تولید ضایعات و پسماند بخش کشاورزی نیز رو به زیاد کردن هست. یکی از بااهمیت ترین مباحث کلیدی درسطح اقتصاد جهانی و به خاص ایران، عنوان ضایعات هست. این امر به علت آن است که سطح تاثیر ضایعات در تولید ناخالص داخلی و درآمد ملی متاسفانه بسیار دلواپس کننده هست. با وجود آنکه توسعه پایدار و دستیابی به امنیت غذایی یکی از سیاست های اقتصاد مقاومتی هست، ولی براساس آخرین آمار فائو، نخستین رتبه هدر رفت ضایعات میوه و تره بار، به کشور ما تخصیص داده شده است دارد.

در جامعه صنعتی و مدرن امروز یکی از مسائلی که بسیار تامل برانگیز است ایجاد و تولید «ضایعات و پسماند» بخش کشاورزی است که میزان آن نیز قابل ملاحظه و غیرقابل گذشت

ضایعات محصولات کشاورزی به علت کافی نبودن تجهیزات مورد نیاز جهت برداشت انواع محصولات زراعی و باغی، نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی در جوار مراکز تولید را موجب شده است هست. براین اساس ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی از جمله محورهای اساسی رونق بخش کشاورزی است که در سال های گذشته، بی توجهی به راه اندازی طرح های نیمه تمام، تاثیر منفی بر تولید و بازرگانی داشته هست. البته ناگفته نماند که در اقتصاد کشاورزی ایجاد صنایع تبدیلی و زنجیره تولید، یک ضرورت هست، چراکه از یک سو به باعث زیاد کردن بهره وری ارزش افزوده اوج وارتقای درآمد کشاورزان و از سوی دیگر کم کردن ضایعات را در بخش به ارمغان می آورد. نایب مدیر نظام صنفی کشاورزی کشور در تیر امسال ضایعات بخش کشاورزی کشور عزیزمان ایران را دو برابر میانگین جهانی اعلام کرد و گفت: ماشین های فرسوده متهم ردیف نخست ضایعات بخش کشاورزی به شمار می روند.

بهروز بذلی افزود: گندم یک محصول راهبردی هست، ولی 80 درصد کمباین های برداشت که بیش از 13 سال دارند در ضایعات گندم موثرند. به گفته او، اکنون ضایعات بخش کشاورزی کشور عزیزمان ایران 25 تا 30 درصد است که در چهار مرحله کاشت، داشت، برداشت و عرضه ایجاد می شود. بذلی ادامه داد: محصولات کشاورزی در مرحله کاشت به علت مصرف بیش از اندازه بذر، در مرحله داشت به باعث استفاده از فناوری های قدیمی مبارزه با آفات و بیماری ها، در مرحله برداشت به علت ماشین های فرسوده و در بخش توزیع، بازار و مصرف در پی وجود شرایط نامناسب حمل و نقل و نگهداری دچار ضایعات سنگین می شود.

هدر رفت آب با ضایعات کشاورزی

پیش تولید یکی از بااهمیت ترین قرار داده های کشاورزی، آب هست. اکنون گفته می شود میزان آبی که در کشاورزی کشور اتلاف می شود، حدود 3/9 میلیارد مترمکعب هست. حال چنانچه در عالی ترین شرایط کشاورزی کشور این فرض مطرح باشد که هر مترمکعب آب، یک کیلوگرم محصول ایجاد می کند، می توان چنین گفت که با چنین حجمی از ضایعات آب، عملا امکان تولید بیش از ۹ میلیون تن محصول کشاورزی اعم از باغی و زراعی از دست می رود.

هدر رفت٣ميليارد دلارآب , هشدار

صرف نظر از تولیدات دامی و شیلات که در سال ۱۳۹۴ حدود ۱۴ میلیون تن از کل تولیدات بخش کشاورزی را مشمول بر شده، اگر مجموع محصولات زراعی و باغی بخش کشاورزی، حدود ۱۰۰ میلیون تن در نظر گرفته شود، نزدیک به ۹ درصد آن را ضایعات تشکیل می دهد. ضایعاتی که باعث هدررفت باارزش ترین و اساسی ترین محصول سرمایه ای کشور یعنی آب می شود. معاون وزیر جهاد کشاورزی در این باره گفته است: ۹ میلیارد متر مکعب آب به خاطر ضایعات بخش کشاورزی از بین می رود که ظرف مدت پنج سال می توانیم آن را به نصف کم کردن دهیم.

روش های جلوگیری از ضایعات کشاورزی

در جامعه صنعتی و مدرن امروز یکی از مسائلی که بسیار تامل برانگیز است ایجاد و تولید «ضایعات و پسماند» بخش کشاورزی است که میزان آن نیز قابل ملاحظه و غیرقابل گذشت

بعضی از كشورهای پیشرفته از جمله اتحادیه اروپا با پیگیری سیاست خودكفایی محصولات استراتژیك و صدور آن در سایه حمایت های بی حد و حصر از كشاورزان، با وضعی مواجه شدند كه قیمت پرداختی به كشاورزان نه تنها بالاتر از قیمت جهانی بود، بلكه با مازاد محصول نیز مواجه می شدند كه حتی با دادن یارانه صادراتی این مازاد را نتوانستند از بین ببرند.

برای جلوگیری از وضع پیش آمده اتحادیه اروپا تصمیم گرفت با كشاورزان وارد گفت و گو شود و به آنها پیشنهاد کرد كه مقداری از سطح زیركشت محصول یا كل آن را در قبال پرداخت جبرانی كنار بگذارند، در نتیجه با اجرای این سیاست مقدار زیادی از مازاد محصول كاهش یافت و لذا باعث شد كه متعاقب آن ضایعات محصول نیز كاهش یابد. هزینه مبادله بسیار اوج نیز یكی از معضلات اساسی بخش كشاورزی كشورهای در حال توسعه وتوسعه نیافته هست، یعنی امر مبادله در زمانی كه محصول برداشت می شود تا زمانی كه به دست مصرف كننده نهایی می رسد بایستی پروسه طولانی را طی کند. این مساله باعث ایجاد دو مشكل می شود: اولا وجود واسطه های گوناگون و ثانیا وجود مراحل گوناگون ارسال محصول از مرحله برداشت تا مصرف، هزینه مبادله را تا حد زیادی زیاد کردن می دهد.

هدر رفت٣ميليارد دلارآب , هشدار

قائم مقام منزل کشاورز نیز پیش تر خرید تضمینی محصولات کشاورزی را گامی به سوی الگوی کشت کارآمد و بهره برداری بهینه از اراضی کشاورزی معرفی کرده بود. عنایت ا… بیابانی با اشاره به اینکه اعلام نکردن به موقع قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی از دغدغه های جدی کشاورزان هست، اظهار کرده بود: خرید تضمینی در تعیین اولویت کشت انواع محصولات بسیار نقش آفرین هست. او تصریح کرده بود: قیمت گذاری و خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی یکی از سیاست های حمایتی دولت است و نقش موثری در جهت دادن به الگوی کشت و بهره برداری از اراضی کشاورزی دارد. بیابانی در ادامه با بیان اینکه رعایت تناوب کشت از مباحث اساسی در بخش کشاورزی هست، اظهارداشت: تناوب گیاه های زراعی یکی از قدیمی ترین و در عین حال اساسی ترین ارکان کشاورزی پایدار محسوب می شود.

بازار مناسب جهت محصولات نداریم

یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس در مورد دلایل وجود ضایعات در بخش کشاورزی به «آرمان» می گوید: ضایعات کشاورزی ما زیاد به این علت است که صنایع تبدیلی نداریم و محصولات خود را گلچین نمی کنیم؛ یعنی هرآنچه روی درخت و بوته ها وجود دارد در وقت مناسب برداشت نمی شوند و بخشی از آنها قبل برداشت است و بخشی هم در سردخانه ها از بین می روند. بعضی از محصولات کشاورزی مانند تره بار هم باید سریع به بازار مصرف برسند و ما در بازار مصرف هم دچار مسئله هستیم.

شمس ا… شریعت نژاد با بیان اینکه عمده ضایعات بخش کشاورزی مربوط به میوه هست، در مورد راه های کم کردن ضایعات کشاورزی می افزاید: باید میوه ها را سریع تر به بازار مصرف برسانیم و صنایع تبدیلی را توسعه دهیم که این صنایع تبدیلی بتوانند مدت وقت نگهداری محصولات را زیاد کردن دهند. در بعضی مکان ها نیز باید تعداد سردخانه ها را زیاد کردن دهیم.

کارهایی از این قبیل باید صورت گیرد تا کمتر شاهد ضایعات در بخش کشاورزی باشیم. او با اشاره به اینکه بیشترین مسئله ما در حال حاضر در بخش بازاریابی و صادرات هست، تصریح می کند: باید اقداماتی انجام دهیم که بازار مناسب جهت محصولات کشاورزی فراهم شود. در حال حاضر تولید داریم ولی بازار مناسب جهت تولیدات وجود ندارد. این عدم وجود بازار صادراتی متاسفانه باعث می شود مدت وقت نگهداری محصولات زیاد شود و در نتیجه ضایعات هم زیاد کردن یابد.

آرمان/ نوشین ایزدپناه

واژه های کلیدی: بازار | محصول | ضایعات | محصولات | کشاورزی | کشاورزی | بازاریابی | محصولات کشاورزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz